Media News
Firma Ericsson budynek

Ericsson: Millenialsi z największym poczuciem wsparcia

Jak wynika z najnowszego badania firmy Ericsson, 83% osób uważa, że technologie informacyjno-komunikacyjne w dużym stopniu pomogły im w radzeniu sobie ze skutkami pandemii. Jak się okazuje, to właśnie Millenialsi zadeklarowali największe poczucie wsparcia. Seniorzy oraz rodzice, którzy zostawali ze swoimi dziećmi w domu, również czuli duże wsparcie.

75% osób w wieku 60+ oznajmiło, że technologie informacyjno-komunikacyjne pomogły im w utrzymywaniu kontaktu z rodziną oraz przyjaciółmi.

Badanie „Analiza zachowań i postaw konsumentów w zakresie teleinformatyki w związku z kryzysem COVID-19” przeprowadzono od 8 do 24 kwietnia 2020 r. W badaniu wzięli udział użytkownicy smartfonów z 11 krajów. Byli oni statystycznymi reprezentantami populacji 700 milionów ludzi.

Badanie firmy Ericsson

Seniorzy (4 na 10) uznało rozmowy wideo jako jedną z trzech najważniejszych usług komunikacyjnych.

Wzrastają wymagania i oczekiwania użytkowników związane z technologią. Zwłaszcza w czasach pandemii wymaga się od operatorów dostarczania wydajnych sieci oraz niezwykłych i coraz nowszych ofert. 60% osób uważa, że bardzo ważne jest to, aby dostawcy usług utrzymywali odporność i jakość sieci.  

Laptop millenialsi
laptop / fot. Picjumbo

Większość z nich oczekuje, że operatorzy będą ponadto pomagać pracownikom tzw. pierwszej linii, takim jak np. pracownicy służby zdrowia, przyznając im bezpłatne pakiety danych oraz połączeń głosowych. Respondenci oczekują również, że operatorzy nie będą naliczać i pobierać odsetek za opóźnienia w płatnościach i zniosą wszelkie istniejące limity danych. Obserwujemy, że w dobie kryzysu konsumenci wymagają od operatorów prospołecznych działań i zwiększonych aktywności technologicznych, zwłaszcza w kierunku wdrożenia lub rozbudowy sieci 5G – zaznaczył Marcin Sugak, ekspert firmy Ericsson.

Sześciu na dziesięciu użytkowników smartfonów nastawia się bardzo pozytywnie do roli, jaką w okresie kryzysu mogła odegrać sieć 5G. Połowa z nich uważa, że sieć 5G mogłaby zaoferować większą przepustowość. A także co ważne, większe prędkości w porównaniu z siecią 4G.

Co więcej, sieć 5G mogłaby pomóc w medycynie. Specjaliści medyczni mogliby wykorzystać tę sieć do sterowania sprzętem medycznym za pośrednictwem centrów łączności. Roboty, które obsługują 5G mogłyby przeprowadzać testy, które skróciłoby czas potrzebny personelowi medycznemu na przebywanie w pomieszczeniach o rygorze zakaźnym.

Respondenci, którzy obecnie używają 5G, są bardzo zgodni i uważają, że mobilny Internet szerokopasmowy jest ważniejszy niż stacjonarny. Według badania firmy Ericsson, 23 procent obecnych użytkowników 5G uważa, że mobilny dostęp szerokopasmowy jest dla nich ważniejszy od stacjonarnego. Natomiast kolejne 48 procent twierdzi, że sieci są równie ważne.

Ponad 30% osób chce zainwestować w usługi 5G oraz lepsze szerokopasmowe łącze w domu. Ludzie chcą być przygotowani na potencjalny, kolejny kryzys.

laptop kobieta praca
laptop / fot. Picjumbo

Sieć 5G

Pandemia spowodowała zwiększone wykorzystanie wielu usług ICT, które umożliwiły konsumentom zbudowanie „nowej normalności” opartej na łączności. Stworzyło to również namacalne podstawy dla roli, jaką 5G może odegrać we wzbogaceniu usług i ułatwieniu zarządzania podobnym kryzysem w przyszłości – powiedział Marcin Sugak z firmy Ericsson.

Firma Ericsson posiada obecnie 99 komercyjnych umów i kontraktów 5G z operatorami. 57 z nich to publicznie ogłoszone umowy. 55 sieci na pięciu kontynentach już działa.

Firma Ericsson jest także liderem w normalizacji sieci 5G, z większością udziałów dla 4G i 5G. Nawiązując do deklaracji zgłoszonych do Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), Ericsson jest z pewnością na szczycie wyścigu patentowego 5G. Firma prawna Bird&Bird opublikowała analizę, która pokazuje, że firma Ericsson posiada największą liczbę znaczących patentów SEP, czyli standard-essential patent. Są one związane z 5G na świecie (15,8%).

W Polsce technologia 5G jest już dostępna, jednak konieczne jest przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości. Jak się okazuje, sprzęt firmy Ericsson jest gotowy do pracy w sieci 5G już od 2015 roku. A to wszystko dzięki zdalnej instalacji oprogramowania. Do operatorów na całym świecie aktualnie wysłano ponad 5 milionów anten 5G.

firma Ericsson
firma Ericsson

Unia Europejska uważa, że do 2025 roku kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G. W lutym 2020 roku firma Ericsson ogłosiła otwarcie komercyjnej sieci 5G z operatorem Polkomtel oraz badawczej sieci na Politechnice Łódzkiej. Ericsson prowadzi testy 5G z innymi operatorami i podmiotami w Polsce.

O autorze

Podobne artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *