Media News

Już 64 % Polaków korzysta z Internetu

64 % rodaków deklaruje, że czynnie korzysta z Internetu. Dane pochodzą z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos. I co ciekawe, korzystanie z Internetu wzrasta sukcesywnie wśród mieszkańców wsi oraz z osób z podstawowym wykształceniem i tych, którzy zajmują się tylko domem (wzrost o 50%).
Z badań wynika, że zasięg Internetu w Polsce zwiększył się o 9%. Na obszarach wiejskich zasięg Internetu wzrósł w ostatnich dwóch latach o jedną trzecią, a w małych miastach zamieszkałych przez ok. 20 tys. mieszkańców – o jedną czwartą. Natomiast obecnie jest o połowę więcej internautów z wykształceniem podstawowym niż było to odnotowane w 2010 roku.

Ogólnie najwięcej internautów jest w dużych miastach mających 200-500 tys. mieszkańców. Przy tym badania wskazują, że w tych miastach nowych internautów już nie przybywa, podobnie dzieje się w największych miastach Polski.
Dostęp do Internetu w domu ma obecnie 69 % mieszkańców Polski. Jest to o 9% więcej niż dwa lata temu. Korzystają z niego przede wszystkim osoby młode w wieku 15-29 lat. Największy wzrost zasięgu sieci natomiast odnotowano wśród osób będących w wieku 30-39 lat.
Zdecydowanie najbardziej popularne są stałe łącza szerokopasmowe. Przy czym sam zasięg dostępu mobilnego do Internetu wzrósł w ostatnich dwóch lat o 50%. 6-7 % polskich internautów korzysta jeszcze z modemów wbudowanych do komputera.
Z badań Ipsos wynika, że ok. 97% Polaków korzysta z Internetu przynajmniej raz na jakiś czas. Są to osoby w wieku 15-29 lat oraz 89 % osób w wieku 30-39 lat. Zdecydowanie mniej internautów jest wśród osób ze starszych grup wiekowych, co nie zmienia faktu, że i wśród tych grup wiekowych sukcesywnie wzrasta zasięg Internetu.
Ponadto tylko 1 % studentów i 4 % właścicieli firm nie korzysta z Internetu w ogóle. Ale wśród emerytów i rencistów jest tylko ok. 30% internautów, a wśród bezrobotnych – internauci nie stanowią nawet połowy.
Internet staje się coraz popularniejszy. Nie jest już dobrem ekskluzywnym. Globalizacja wkracza wiec szybko do naszych domów.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *