Media News
tygodnik fakty i mity

Tygodnik „Fakty i Mity” 31 lipca ukaże się po raz ostatni

Tygodnik „Fakty i Mity” w tym tygodniu ukaże się po raz ostatni. Ostatnie wydanie będzie miało miejsce 31 lipca. Wydawca tłumaczy decyzję problemami finansowymi. Tytuł był obecny na rynku od ponad 20 lat.

Informacja o zakończeniu wydawania tygodnika „Fakty i Mity” pojawiła się na profilu na facebooku.

Z przyczyn od nas niezależnych (wielomiesięczny brak regulowania płatności przez jednego kolportera, wierzytelność drugiego), nie jesteśmy w stanie dalej finansować „Faktów i Mitów”. Tytuł został wystawiony na sprzedaż, więc być może znajdzie się ktoś, kto zechce kontynuować dzieło, które rozpoczęliśmy przed 20 laty – taka informacja pojawiła się na facebookowym profilu.

gazety w skleie
gazety / fot. Pixabay

To dla nas nie jest zła wiadomość, bo jak konkurencja pada, to zwykle jest lepiej – skomentował wicenaczelny tygodnika „NIE” Przemysław Ćwikliński. – Ale upadek niezależnej gazety, a taką były „Fakty i Mity”, to nie jest dobra informacja, choć historyczna konieczność: papier musi paść. Właściciel doszedł do wniosku, że nie ma co dalej wydawać gazety. Myślę, że nałożyło się na to kilka czynników, ale nie było wśród nich czynnika politycznego – dodał Ćwikliński.

„Fakty i Mity” ukażą się po raz ostatni

Pod koniec czerwca 2020 roku współpracę z tygodnikiem „Fakty i Mity” zakończył redaktor naczelny Dariusz Cychol. Redaktorem naczelnym tygodnika był od początku 2018 roku.

Bardzo proszę by nie łączyć mnie z działalnością »Faktów i Mitów« po dniu 30 czerwca br. Zakończyłem współpracę z »FiM«; i już. Nie interesuje mnie co się dzieje i dziać będzie w piśmie (ruchy personalne, ploteczki, itp.). Nie chcę tracić czasu na analizy czegoś, co może być nieracjonalne” napisał na Facebooku.

Pomysłodawcą i twórcą tygodnika „Fakty i Mity”, a także pierwszym redaktorem naczelnym był Roman K. To były duchowny rzymskokatolicki i były poseł Ruchu Palikota. W 2019 roku został skazany na 10 lat więzienia za podżeganie do zabójstwa swojej żony. Co więcej, wyrządzenie spółce Błaja News szkody w kwocie 1,2 mln złotych oraz wyłudzenie odszkodowania. Nielegalnie posiadał również broń palną.

Został aresztowany w 2016 roku. Wówczas część zespołu tygodnika „Fakty i Mity” odeszła i założyła „Tygodnk Faktycznie”. Ukazywał się on do listopada 2017 roku.

gazety na półkach
gazety / fot. Pixabay

Po raz pierwszy „Fakty i Mity” pojawiły się na rynku w marcu 2000 roku. Według danych wydawcy średnia sprzedaż w 2019 roku wynosiła ok. 25 tysięcy egzemplarzy.

W 2019 roku przychody ze sprzedaży spółki Błaja News wyniosły 3,03 mln zł. Jest to spadek o 8,48 procent, porównując z 2018 rokiem. Strata netto – 272,36 tys. zł (rok wcześniej było to 12,45 tys. zł). Koszty wynagrodzeń to kwota 1,27 mln zł. Kwota 943,76 tys. zł – na umowy dla współpracowników. Natomiast 324,12 tys. zł na pensje dla etatowych pracowników. W 2019 roku spółka zatrudniała na etatach zwykle sześciu pracowników.

Tagi:

O autorze

Podobne artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *