Media News
Złota Piłka

Złota Piłka w 2020 nie zostanie przyznana

Magazyn „France Football” poinformował w poniedziałek, że w 2020 roku „Złota Piłka” się nie odbędzie. Powodem jest pandemia koronawirusa.

Nagrodę dostaje najlepszy piłkarz minionego sezonu corocznie od 1956 roku. W 2020 roku po raz pierwszy nie otrzyma jej żaden zawodnik.

Organizatorzy plebiscytu stwierdzili, że przyznanie nagrody nie będzie sprawiedliwe. Z powodu pandemii koronawirusa nie wszystkie kraje zdecydowały się na dokończenie rozgrywek.

Nie wszyscy ubiegający się o nagrody będą na tej samej łodzi. Niektórzy są po skróceniu sezonu. Jak więc mamy dokonać rzetelnego porównania? Aby uniknąć zbyt zawiłych obliczeń i prognoz, wybraliśmy opcję najmniej złą – taki komunikat pojawił się na stronie magazynu France Football.

Złota Piłka nie zostanie przyznana w 2020

To nie była łatwa decyzja, ale naprawdę się baliśmy, że Złota Piłka nie zostanie przyznana sprawiedliwie – powiedział redaktor naczelny „France Football”, Pascal Ferre, w rozmowie z AP.

Historia Złotej Piłki jest zbyt cenna, aby naruszyć renomę jej dobrego imienia. W tych gorączkowych czasach zrobienie sobie przerwy od plebiscytu jest luksusem i nieocenioną koniecznością. Dzięki temu piłka nożna jako całość odzyska rozpęd, rozmach, pasję i emocje. Nie możemy się doczekać kolejnej gali Złotej Piłki – można przeczytać w komunikacie magazynu „France Football”.

Złota Piłka
Złota Piłka

O odwołaniu Złotej Piłki zaczęliśmy rozmawiać dwa miesiące temu, bo rozstrzygnęłaby się w zaledwie trzech meczach – ćwierćfinale, półfinale i finale Ligi Mistrzów. Zapadło wiele zmian, które są w pełni uzasadnione, ale nie mogliśmy uznać tego roku za typowy. Dlatego wyjątkowe okoliczności doprowadziły do podjęcia wyjątkowej decyzji – powiedział redaktor naczelny „France Football”.

Dziennikarze sportowi z Polski uważają, że decyzja o odwołaniu plebiscytu w 2020 roku jest bardzo krzywdząca dla polskiego piłkarza Roberta Lewandowskiego, który miał duże szanse, aby wygrać.

Historia plebiscytu „Złotej Piłki”

„Złota Piłka” to coroczny plebiscyt piłkarski (od 1956 roku). Nagrodę dostaje piłkarz, który zaprezentował się najlepiej w mijającym roku kalendarzowym. Pomysłodawcą plebiscytu był szef „France Football”, Gabriel Hanot. W 1956 roku poprosił kolegów z redakcji, aby zagłosowali na najlepszego zawodnika w Europie. Pierwszym zwycięzcą był Stanley Matthews, który grał w Blackpool.

Złota Piłka
Złota Piłka

Na początku dziennikarze mogli głosować tylko na europejskich piłkarzy. W 1995 roku zmieniono przepisy i można było głosować na zawodników również spoza Europy, grających w europejskich klubach. Pierwszym zdobywcą Złotej Piłki, który nie pochodził z Europy był George Weah (A.C. Milan). Natomiast w 2007 roku ponownie zmieniono przepisy. Od tej pory można głosować na piłkarzy z każdego klubu świata.

Lionel Messi zdobył to trofeum sześć razy. Cristiano Ronaldo zdobył „Złotą Piłkę” pięć razy. Zwycięzcą plebiscytu w 2019 był Lionel Messi.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *