Media News
płyty cd płyty cd

OLiS: Kogo najczęściej słuchają Polacy?

Związek Producentów Audio Video opublikował 1000. Wydanie Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS). Co więcej, zespół przygotował również podsumowanie zestawienia z ostatnich 20 lat.

Lista OLiS to zestawienie najlepiej sprzedających się płyt w formatach fizycznych. Pierwszą listę opublikowano 13 listopada 2000 roku. Od tego czasu Związek Producentów Audio-Video co tydzień przygotowuje i dostarcza dane, które przedstawiają 50 najpopularniejszych albumów w Polsce.

Na liście OLiS łącznie od 20 lat pojawiły się 6073 płyty. Wybierano częściej polskich niż zagranicznych artystów.

płyta CD
CD / fot. Pixabay

Ich Troje bezsprzecznie najczęściej osiągali pierwsze miejsce w zestawieniach. Aż 36 razy otwierali cotygodniowe notowania list. Na drugim miejscu natomiast plasował się zespół „Feel”.

OLiS: kogo słuchają Polacy?

Mimo, że Polacy najchętniej wybierali rodzimych wykonawców, to nie zabrakło również tych zagranicznych. Kilku zagranicznych artystów pojawiło się na listach OLiS dziewięciokrotnie. Osiągnęły to płyty takich wykonawców jak: Adele „21”, Sade „Soldier of Love” i Nelly Furtado z płytą „Furtado Loose”.

Leonard Cohen natomiast pojawiał się najczęściej z zagranicznych artystów na szczycie list (22 razy).

W czwartek 23 lipca opublikowano 1000. wydanie listy OLiS. Otwiera je kompilacja „Bravo Hits 2020”. Na drugim miejscu uplasował się album rapera O.S.T.R i Magiery „Arhytmogenic”. Na trzecim miejscu znalazła się płyta Darii Zawiałow „Helsinki”.

płyty CD
CD / fot. Pixabay

Oto pierwsza dziesiątka spektakularnego 1000. zestawienia OLiS z okresu 10-16 lipca 2020:

 1. Różni wykonawcy „Bravo Hits Lato 2020”
 2. O.S.T.R. i Magiera „Arhytmogenic”
 3. Daria Zawiałow „Helsinki”
 4. sanah „Królowa dram”
 5. Quebonafide „ROMANTIC PSYCHO”
 6. Kazik „Zaraza”
 7. JWP/BC „Koledzy”
 8. Dawid Podsiadło „Małomiasteczkowy”
 9. donGURALesko „DZIADZIOR”
 10. PRO8L3M „Art Brut 2”

Od 2017 roku lista OLiS przedstawia również zestawienie OLiS Winyle. Listy przygotowywane są co tydzień przez instytut badawczy Kantar Polska.

Zestawienia ZPAV

ZPAV publikowali dwa dodatkowe zestawienia. Jedno z podsumowań to lista wykonawców, którzy najczęściej plasowali się na 1. miejscu OLiS. Lista poniżej:

 1. Ich Troje
 2. Feel
 3. Leonard Cohen
 4. Kult
 5. Sting
 6. Ania
 7. Adele
 8. Depeche Mode
 9. Dawid Podsiadło
 10. O.S.T.R

Druga lista to płyty, które najdłużej przebywały na pierwszym miejscu:

 1. Feel – Feel
 2. Ich Troje – Ad. 4
 3. Ich Troje – Po piąte… A niech gadają
 4. Zbigniew Książek, Piotr Rubik – Psałterz wrześniowy
 5. Artur Andrus – Myśliwiecka
 6. Adele – 21
 7. Sade – Soldier Of Love
 8. Nelly Furtado – Loose
 9. Kult – MTV Unplugged
 10. Nosowska – Osiecka

Krótka historia

OLiS to oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio Video. Istnieje od 23 października 2000 roku.

Zestawienie powstaje w oparciu o dane sprzedaży sklepów uczestniczących w tym projekcie. Należą do nich duże sklepy sieciowe m.in. takie jak Empik, Saturn, Media Markt czy Rock-Serwis. W ten projekt wchodzą również sklepy internetowe takie jak Merlin czy Alkopoligamia oraz różne sklepy niezależne. Dane odnoszą się do tygodnia poprzedzającego kolejne wydanie zestawienia.

OLiS logo
OLiS logo

Informacje zbiera i analizuje niezależna i niezaangażowana w tworzenie oraz dystrybucję wydawnictw fonograficznych agencja badawcza TNS Polska. W ramach tej listy powstaje tygodniowe i miesięczne zestawienie wydawnictw muzycznych. Pojawia się również podsumowanie nowości wydawniczych.

18 października 2010 roku pojawiło się 500. wydanie listy sprzedaży. W związku z tą okazją ZPAV opublikował cztery zestawienia pierwszych miejsc, jakie na przestrzeni 500 notowań zajął dany wykonawca lub album. Ich troje znalazło się na pierwszym miejscu z 36 razami. Feel uplasował się na drugim miejscu z 27 razami. Trzecie miejsce zajęła Ania Dąbrowska – 14 razy. Natomiast najlepszym wybieranym polskim albumem był ten od zespołu „Feel” o tym samym tytule. Drugie i trzecie miejsce zajął zespół Ich troje ze swoimi krążkami: „Ad. 4” i „Po piąte… a niech gadają”.

Na trzech pierwszych miejscach z zagranicznych artystów uplasowali się: Leonard Cohen, Sting i Nelly Furtado.

Tagi:

O autorze

Podobne artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *