Media News

Dziennikarze zadowoleni z PR banków

Sukcesywnie wzrasta procent dziennikarzy, którzy z uznaniem wypowiadają się o działaniach PR banków. Najlepiej oceniane to ING Bank Śląski, mBank i Bank BGŻ. To wynik badania ARC Rynek i Opinie.

89 proc. dziennikarzy, którzy specjalizują się w branży bankowej, jest zadowolonych z kontaktów z bankami. Wg publicystów najważniejsze cechy dobrego biura prasowego to szybkość reakcji, dostępność telefoniczna pracowników biura i znajomość pracy dziennikarza. Mniejsza ważne są organizacje seminariów tematycznych i organizacja spotkań okolicznościowych. Dziennikarze oceniali biura prasowe banków na podstawie siedemnastu kryteriów. Najwyższe noty przyznano ING Bankowi Śląskiemu, mBankowi i Bankowi BGŻ. Pod kątem szybkości reakcji zwyciężył Bank BGŻ, dostęp do ekspertów – Raiffeisen Polbank, dostępność telefoniczna pracowników biura – mBank, dostępność materiałów dodatkowych – ING Bank Śląski.

Od ostatniego badania pierwsza trójka pozostała bez zmian. Do czołówki wtedy zaliczały się również BRE Bank i Kredyt Bank. Pierwszy zmienił nazwę na mBank, a drugi połączono z BZ WBK. Tym samym biuro mBanku umocniło pozycję, natomiast biuro prasowe BZ WBK doceniono wysoko, mimo że nie znajduje się jeszcze w czołówce zestawienia.

Do napisania tekstu o tematyce bankowej i finansowej dziennikarze najczęściej używają Rzeczpospolitej, zaś z stron internetowych, portali i wortali największe zainteresowanie ma Bankier.pl.

VIIO fala badania opinii publicystów i dziennikarzy na temat banków i ich polityki PR przeprowadzono przez ARC Rynek i Opinii w dniach od 30 marca do 18 kwietnia bieżącego roku metodą wywiadu indywidualnego. Miał on charakter rozmowy przeprowadzonej przez wyszkolonego ankieta z respondentem na podstawie przygotowane kwestionariusza. W ankiecie udział wzięły osoby specjalizujące się w tematyce bankowej i finansowej. W badaniu wzięli udział dziennikarze największych polskich mediów. Badanie przeprowadza się od 2000 roku.

O autorze

Podobne artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *