Media News
Gdzie powinien stać router do Internetu w mieszkaniu i w domu?

Gdzie powinien stać router do Internetu w mieszkaniu i w domu?

Umiejscowienie routera zarówno w domu, jak i w mieszkaniu nie jest obojętne. Jeśli położymy to urządzenie w nieodpowiednim punkcie, możemy zakłócić sygnał. Jakie zatem jest najlepsze miejsce na router i o czym należy pamiętać, szukając odpowiedniej lokalizacji dla tego sprzętu?

Gdzie ustawić router, aby działanie Wi-Fi było stabilne i niezawodne

Nierzadko zdarza się, że po wykupieniu bardzo obiecującej oferty u dostawcy Internetu łącze wcale nie jest tak zawrotnie szybkie, jak się spodziewaliśmy. Nie musi to być jednak wina usługodawcy. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest nieodpowiednie ustawienie routera. Szybki i niezawodny Internet w łazience i pełne zakłóceń, wolne łącze w biurze? Jeśli taki problem dotyczy Twojego mieszkania lub domu, koniecznie sprawdź, gdzie najlepiej ustawić router!

Unikaj przeszkód! Zapewnij routerowi swobodne działanie

Największym błędem, jeśli chodzi o ustawienie routera, jest zamknięcie go w szafce. Ale nie tylko, również takie przeszkody jak ściany, meble czy inne elementy budynków mogą osłabiać jego działanie. Dlatego lokalizacja routera w domu czy mieszkaniu powinna być jak najbardziej przemyślana. Urządzenie to emituje najsilniejszy sygnał właśnie w tym pomieszczeniu, w którym jest ustawione. Powinno więc znaleźć się np. blisko biura i salonu, a nie w składziku czy wiatrołapie, gdzie nikomu nie będzie potrzebne. Natomiast w mieszkaniu, które jest wynajmowane np. przez grupkę studentów, router najlepiej umieścić na środku, czyli w takim miejscu, które zapewni równy sygnał każdemu z pokojów.

Dom dwupiętrowy – gdzie umieścić router?

Sprawa ulokowania routera nieco się komplikuje, kiedy mowa o domu dwupiętrowym. W tym przypadku ciężko jednoznacznie wyznaczyć centralny punkt lub strefę, która najbardziej wymaga dostępu do Internetu. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na podwieszenie routera pod sufitem – na specjalnym stelażu. Dzięki temu będzie on w stanie zapewnić dobry sygnał każdej z kondygnacji.

Ustawianie routera – o czym pamiętać?

Wybierając miejsce dla routera, pamiętajmy o tym, aby nie stawiać go na parapecie, w szafce czy pomiędzy książkami. Urządzenie to pracuje przez 24h na dobę, w efekcie wytwarzając ciepło. Dla sprawnego działania routera niezwykle ważna jest więc odpowiednie chłodzenie. Nagrzany parapet czy pełne bibelotów zamknięte półki nie są na pewno najlepszym rozwiązaniem.

Co więcej, jeśli router ma zapewnić dostęp do Internetu naprawdę dużej liczbie użytkowników na sporej powierzchni, np. w domu 200-metrowym, niezbędny może okazać się repeater czy extender. Urządzenia te wzmacniają zasięg routera, dzięki czemu cały dom może cieszyć się niezawodnym łączem.

Telewizja przez Internet a ustawienie routera

Obecnie dużą popularnością cieszy się telewizja przez Internet. Umożliwia ona oglądanie programów w wysokiej jakości, a także korzystanie z nowoczesnych rozwiązań, takich jak np. przewijanie programów i ich nagrywanie, kiedy są emitowane w telewizji.

Usługę, jaką jest telewizja przez Internet, możemy zamówić np. u dostawcy Internetu INEA. INEA HIWAY TV to telewizja światłowodowa, która działa bez zakłóceń, a do tego zapewnia najwyższą jakość obrazu i dźwięku.

W ramach HIWAY TV możemy skorzystać z telewizji internetowej z dekoderem bezprzewodowym. Takie rozwiązanie sprawia, że nie musimy uzależniać położenia routera od dekodera telewizji internetowej. Telewizja internetowa z dekoderem bezprzewodowym to ponadto opcja dla osób, które uwielbiają porządek i chcą pozbyć się plątaniny kabli.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *