Media News
social media

Social media szkodzą zdrowiu psychicznemu?

Ludzie powinni być świadomi, w jaki sposób social media mogą szkodzić ich zdrowiu psychicznemu. Zwłaszcza, że pandemia koronawirusa, blokady i obostrzenia dodatkowo zwiększyły wykorzystanie mediów społecznościowych.

Problemy ze zdrowiem psychicznym znacznie wzrosły w ciągu ostatniej dekady. Prawie jeden na pięciu dorosłych w USA cierpi na chorobę psychiczną. To odkrycie jest analogiczne do wykładniczego wzrostu korzystania z mediów społecznościowych. Ostatnie badania sugerują, że rozwój mediów społecznościowych może powodować wzrost problemów ze zdrowiem psychicznym.

Jednak to nie znaczy, że social media są z natury złe. Social media mogą być przydatne, ale mogą też negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne użytkowników.

social media
fot. unsplash.com

Według Pew Research Center, jeszcze przed pandemią COVID-19, 72% dorosłych Amerykanów korzystało z co najmniej jednego serwisu społecznościowego.

Social media szkodzą zdrowiu?

Według ekspertów, problemy z korzystaniem z mediów społecznościowych są zróżnicowane. Użytkownicy m.in. mogą mieć trudności z przedstawieniem wyidealizowanego obrazu siebie. Mogą również uzależnić się od natychmiastowej informacji zwrotnej i rozwinąć tendencję do porównywania się z innymi.

To zmienione postrzeganie rzeczywistości potęguje negatywny wpływ mediów społecznościowych, ponieważ użytkownicy porównują się do starannie wyselekcjonowanych zdjęć swoich rówieśników i celebrytów -powiedziała Ashley McGirt.

Roger McIntyre, profesor psychiatrii na Uniwersytecie w Toronto i dyrektor generalny AltMed Capital niedawno ukończył badanie na temat korzystania z mediów społecznościowych i zdrowia psychicznego w Chinach.

Im więcej czasu ludzie spędzają w mediach społecznościowych, tym większe są ich cierpienia psychiczne – powiedział McIntyre.

Zauważył również, że skutki, jakie nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych ma na zdrowie psychiczne i samopoczucie, można częściowo przypisać wielu anonimowym, niebezpiecznym i negatywnym interakcjom na platformach.

media społecznościowe
fot. unsplash.com

Jak zauważył McIntyre, ludzie zmienili się na tyle na przestrzeni czasów, że chcą spędzać czas z osobami, którzy mają podobne przekonania i pragnienia. Jednak według McIntyre’a, social media tego nie robią. Łączą różne grupy i kręgi ludzi.

Spędzanie tak dużej ilości czasu w „świecie fantasy” może również wywoływać u ludzi niepokój w obliczu rzeczywistości, ponieważ nie są przyzwyczajeni do konfrontacji z przeciwnościami losu – powiedział Hans Watson, psychiatra z University Elite PLLC.

Natomiast Gerald Nissley Jr., licencjonowany psycholog kliniczny, zaznaczył:

Social media zaspokajają różne ludzkie potrzeby. Dzięki mediom społecznościowym możemy stale znajdować dowolny cel, którego szukamy. Wielu rzeczy, o których być może wcześniej nawet nie pomyśleliśmy, że możemy szukać.

Czy ludzie uzależniają się od mediów społecznościowych?

Nissley powiedział, że kiedy główna motywacja ludzi do korzystania z mediów społecznościowych dotyczy czegoś innego niż połączenie społeczne – na przykład budowanie marki i wyrażanie sprzeciwu – korzystanie z mediów społecznościowych może prowadzić do negatywnych emocji.

Social media mogą również powodować, że ludzie prezentują samych siebie w wyidealizowany sposób, co stwarza problemy.

Użytkownicy, którzy dokładają wszelkich starań, aby zaprezentować się w jak najlepszym świetle, mogą odczuwać niepokój, gdy rośnie przepaść między ich prawdziwym „ja” a ich osobowością w mediach społecznościowych. Mogą również czuć się niepewnie co do własnego wizerunku po zobaczeniu „niesamowitych” postów innych osób – powiedział Nissley.

smartfon
fot. unsplash.com

Dmitry Ostrovsky, psychiatra z Brooklyn Mind zauważył, że ludzie zapominają, że inni przedstawiają skrajnie przesadną wersję swojego życia. Natomiast Nissley dodał, że użytkownicy czują, że ich własne osiągnięcia to za mało. Prowadzi to do wzrostu lęku, szczególnie podczas interakcji społecznych.

Ostrovsky stwierdził, że użytkownicy mogą uzależnić się od mediów społecznościowych. Psychiatrzy nie opracowali jeszcze szczegółowych kryteriów diagnostycznych umożliwiających identyfikację uzależnienia od mediów społecznościowych. Jednak badania pokazują, że 40% użytkowników internetu w USA w wieku od 18 do 22 lat zgłosiło uzależnienie od mediów społecznościowych.

Przeglądanie mediów społecznościowych i odświeżanie kanału może być bardzo podobne do gry na automacie – powiedział Ostrovsky.

Media przeszkadzają w życiu codziennym?

Niekontrolowane pragnienia kompulsywnego sprawdzania i korzystania z social mediów mogą powodować, że ludzie poświęcają im dużo czasu i wysiłku. Może to przeszkadzać im w ich codziennym życiu.

Jak zauważył Ostrovsky, rozwój mediów społecznościowych sprawił, że wszyscy zaczęli „łowić małe ryby w dużym stawie”. W rezultacie, ludzie dużo wcześniej zdają sobie sprawę, że są przeciętni, co czyni ich bardziej podatnymi na niskie poczucie własnej wartości i niską samoocenę, jeśli nie są wystarczająco dojrzali, aby sobie z tym poradzić.

Ten efekt sprawił, że ludzie zaczęli myśleć o mediach społecznościowych jako o konieczności. Trzy osoby, które osobiście komplementują strój jakiejś osoby, są nieporównywalne z 2000 polubień na Instagramie.

Niestety, tak błahe kwestie jak liczba polubień, komentarzy lub obserwujących, stają się coraz ważniejsze ze względu na „społeczną walidację”, jaką zapewniają.

Zmniejsza to względne znaczenie prawdziwych i znaczących związków – powiedział Ostrovsky. – Relacje cyfrowe w mediach społecznościowych mogą również szkodzić zdrowiu psychicznemu, ponieważ ujawnianie się może być znacznie szybsze. Ludzie częściej dzielą się intymnymi szczegółami swojego życia w mediach społecznościowych z osobami, których nigdy nie spotkali – dodał.

social media
fot. unsplash.com

Jak zaznaczył McIntyre, media społecznościowe nie są z natury dobre ani złe. Ale ludzie powinni być świadomi ich negatywnego wpływu na ich codzienne zdrowie psychiczne.

Chodzi o umiar i kontrolę – powiedział. – Wiele osób, które wypiłyby kieliszek wina, powiedziałoby: „Hej, podoba mi się to. Poprawia jakość mojego życia. Widzę przyjaciół. Mam drinka. To cudowne”. Inni piją alkohol w nadmiarze lub prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu, co moim zdaniem nie jest zdrowe”.

źródło: dailyorange.com

O autorze

Podobne artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *