Media News
sąd

Tygodnik „Sieci” z wyrokiem

W lipcu ubiegłego roku tygodnik „Sieci” opublikował artykuł o Sopocie. A właściwie o biało-czerwonych flagach, których ponoć brakuje w tym mieście. Tocząca się wymiana opinii nie przynosiła oczekiwanego efektu, dlatego została skierowana do sądu. Ten wydał wyrok.

Sopot i biało-czerwone flagi

Tygodnik w jednym ze swoich tekstów napisał: „W rządzonym przez Jacka Karnowskiego Sopocie nie uświadczysz polskiej flagi. Są wszystkie: miejskie, wojewódzkie, unijne, ale biało-czerwonej nie zobaczysz”. Zostało to opublikowane w felietonowej rubryce „Sygnalista nadaje”.

Powyższe zostało szybko zdementowane przez władze miasta, które domagały się dokonania sprostowania. Oświadczenie prezydenta umieszczone na Twiterze zawierało nie tylko potwierdzenie, że publikacja godzi w wizerunek miasta i jest nieprawdą, ale także dokumentację zdjęciową. Z racji tego, że tygodnik nie przystał na prośby o sprostowanie, sopockie władze zdecydowały się na drogę sądową.

Sąd po stronie Sopotu

W opublikowanym wyroku, Sąd opowiedział się po stronie władz miasta. Nakazał opublikowanie sprostowania, które poświadczy, że w Sopocie są prezentowane polskie flagi. Te na co dzień są m.in. przed budynkiem Urzędu Miasta. Dodatkowo tygodnik został zobowiązany do uiszczenia należności związanych z prowadzonym postępowaniem. Tym samym „Sieci” muszą zapłacić łącznie 2.460 zł (w tym należność przypisana dla redaktora naczelnego).

okładka sieci
fot. Google

Władze Sopotu obwieściły informację na Twiterze, gdzie prezentują decyzję Sądu. Wyrok został uznany jako prawomocny. Tym samym konieczna jest publikacja rzeczonego sprostowania. Jak zwykle wskazano przy tym konkretne zastosowanie czcionki oraz wyróżnienia (taka sama wielkość, jak w przypadku pisma pierwotnego, z zastrzeżeniem że nagłówek powinien zostać wyróżniony pogrubieniem). Sądząc po oświadczeniu w mediach społecznościowych można przyjąć, że wyrok Sądu jest satysfakcjonujący dla władz miasta.

Średnie rozpowszechnianie płatne razem tygodnika „Sieci” w sierpniu br. wyniosło 40 702 egz. (wzrost o 3,88 proc. r/r).

Tagi:

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *