Media News
Zewnętrzny czujnik ruchu - dlaczego warto mieć go na swojej posesji?

Zewnętrzny czujnik ruchu – dlaczego warto mieć go na swojej posesji?

W dzisiejszych czasach, zewnętrzne czujniki ruchu stały się jednym z najczęściej stosowanych narzędzi w zabezpieczaniu domów, biur i innych posesji. Czujniki ruchu są bardzo skutecznym narzędziem w zapobieganiu kradzieżom oraz włamaniom. Warto więc wiedzieć, dlaczego warto mieć zewnętrzny czujnik ruchu na swojej posesji.

Czujnik ruchu jako część systemu alarmowego ochronie dóbr i mienia

Jeden z najważniejszych powodów, dla których warto mieć zewnętrzny czujnik ruchu, to jego skuteczność w zapobieganiu kradzieżom. Czujnik ruchu może wykryć każde ruchy na terenie posesji i natychmiast poinformować właściciela o niepożądanym ruchu. W przypadku, gdy w pobliżu domu zaczyna dziać się coś podejrzanego, czujnik ruchu może natychmiast zasygnalizować to właścicielowi i spowodować alarm.

Kolejnym ważnym powodem, dla którego warto mieć zewnętrzny czujnik ruchu, jest możliwość szybkiej reakcji na niebezpieczeństwo. Dzięki temu, że czujnik ruchu wykrywa ruchy, można natychmiast podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec niepożądanym wydarzeniom. Czujnik ruchu może wysłać sygnał alarmowy do systemu zabezpieczeń, który automatycznie podejmie akcje, takie jak włączenie oświetlenia, uruchomi sygnalizator alarmowy lub po prostu powiadomi właściciela czy agencję ochrony.

Czujnik ruchu – rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo

Zewnętrzny czujnik ruchu może być również bardzo pomocny w przypadku opieki osób starszych lub niepełnosprawnych. Czujnik może wykryć ich obecność na zewnątrz i natychmiast powiadomi osoby odpowiedzialne za ich opiekę lub ratunek w przypadku nagłej potrzeby. Rozwiązanie to jest cenne m.in. dla rodzin seniorów z demencją. Dzięki temu czujnik ruchu może zapewnić większe bezpieczeństwo i komfort życia dla osób, które potrzebują pomocy.

Czujki ruchu – dostępne rozwiązania na rynku

Istnieją dwa rodzaje zewnętrznych czujek ruchu, które różnią się sposobem działania i wykorzystaniem technologii. Pierwszym rodzajem jest czujka PIR, czyli czujka z detektorem podczerwieni. Działanie czujki PIR polega na wykryciu ruchu poprzez rejestrowanie zmian temperatury otoczenia. Czujka ta jest skuteczna w wykrywaniu ruchów osób i zwierząt, jednak nie radzi sobie z wykrywaniem ruchów obiektów o niskiej temperaturze, takich jak np. samochody.

Drugim rodzajem zewnętrznych czujek ruchu jest czujka PIR i MW, czyli czujka z detektorem podczerwieni i mikrofalowym. Czujka ta działa na zasadzie wykrywania ruchu poprzez wysyłanie fal mikrofalowych, które odbijają się od otoczenia i są rejestrowane przez czujkę. Czujka PIR i MW jest skuteczna w wykrywaniu ruchów zarówno osób, zwierząt, jak i obiektów o niskiej temperaturze, co czyni ją bardziej wszechstronną niż czujka PIR. 

Zewnętrzne czujki ruchu SATEL i OPTEX

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli zewnętrznych czujek ruchu. Wśród nich znajdują się zarówno klasyczne czujki PIR, jak i czujki PIR i MW oraz urządzenia specjalistyczne. Popularne rozwiązania stanowią czujniki ruchu m.in. producentów takich jak SATEL czy Optex. Przykładowymi modelami, które można znaleźć w ofercie sklepu Fonex, są np. dualne czujki ruchu SATEL serii Opal Pro posiadające aktywny antymasking IR, czujnik zmierzchu, a także zgodność z Grade 3 wg EN 50131. W sklepie Fonex dostępne są również specjalistyczne czujki ruchu m.in. czujki powierzchniowe i kurtynowe dalekiego zasięgu obecne w serii REDWALL-V marki Optex. Producent ten posiada również w ofercie czujki parkingowe oraz do otwierania szlabanów.

Przy wyborze czujki ruchu warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, takie jak kąt widzenia, zasięg detekcji czy czułość, aby wybrać model, który najlepiej spełni nasze potrzeby i wymagania. Ostatecznie wybór rodzaju czujki ruchu zależy od indywidualnych preferencji właściciela posesji, a także od budżetu, jaki jest w stanie przeznaczyć na zakup i instalację czujki ruchu. Bez względu na wybór, warto pamiętać, że zewnętrzny czujnik ruchu jest skutecznym narzędziem w zapobieganiu kradzieżom, poprawie bezpieczeństwa.

Podsumowując, zewnętrzny czujnik ruchu to rozwiązanie, które warto mieć na swojej posesji. Dzięki jego skuteczności w zapobieganiu kradzieżom, szybkiej reakcji na niebezpieczeństwo oraz poprawie bezpieczeństwa osób starszych i niepełnosprawnych, zewnętrzny czujnik ruchu stanowi niezbędny element systemu zabezpieczeń dla każdej posesji. Warto więc zainwestować w ten rodzaj zabezpieczeń, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie spokojny i bezpieczny dom.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *