Media News
kiosk ruch

Orlen przejmuje Ruch

Dwa porozumienia układowe Ruchu zostały uprawomocnione. Tym samym spółka zapłaciła swoim wierzycielom wynikające z nich zobowiązania. Należności w głównej mierze trafiły do wydawców prasowych. Na pokrycie niniejszego przeznaczono środki pożyczone od Orlenu. Bo to właśnie ten koncern przejmie główną kontrolę nad Ruchem do końca bieżącego miesiąca.

Orlen za sterami Ruchu

Informacja dotycząca spłaty została opublikowana przez Orlen. Jednocześnie zaznaczono, że była to już ostatnia część przyspieszonych postępowań układowych. Pierwsze bowiem miało miejsce we wrześniu 2018 roku, a drugie – w lutym 2019 roku. Suma zobowiązań z obu postępowań wyniosła łącznie 162 mln zł. Dokonano jednak częściowego umorzenia, jednocześnie znacznie zmniejszając sumę należności do kwoty ok. 38 mln zł.

Oba porozumienia układowe zostały przegłosowane wiosną 2019 roku. W drugiej połowie ubiegłego roku zatwierdzono je przez Sąd. Niektórzy z wydawców złożyli skargi na te decyzje. Ich rozpatrywanie trwało do września bieżącego roku.

siedziba ruch
fot. Google

Złotówka za zakup Ruchu

Firma kolporterska została sprzedana za symboliczną złotówkę. W wewnętrznych ustaleniach kupujących ustalono, że kapitał Ruchu zostanie podwyższony. Inwestorem zostali najwięksi gracze polskiego biznesu, tacy jak Alior Bank, Orlen, PZU i PZU Życie.

Podjęto decyzję, że wspólnicy obejmą akcje nowej emisji w wyznaczonych proporcjach. Jako akcjonariusza dominującego wskazano Orlen. Alior Bank, który był dotychczasowych największym wierzycielem Ruchu będzie miał 6% akcji.

W ramach procesu przejęcie Ruchu inwestorzy określili zasady prowadzenia polityki właścicielskiej wobec Ruchu. Przyjęto również ład korporacyjny, jak i wstępne postanowienia statutu spółki. Istotnym elementem jest wskazanie reguł sprzedaży akcji spółki. Nowi udziałowcy posiadają zakaz sprzedaży swoich akcji w ciągu pierwszych 5 lat. Oznacza to, że min. do 2025 roku nie należy spodziewać się kolejnych ruchów mających na celu zmianę właścicieli. Ruch powinien funkcjonować w niezmiennej formule właścicielskiej.

Tagi:

O autorze

Podobne artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *