Media News

Hakerzy nie śpią

Cyberprzestępcy wymyślają nowe sposoby na zdobycie pieniędzy. Nad bezpieczeństwem w sieci czują międzynarodowe organy i specjaliści ds. bezpieczeństwa IT. Trwa wojna.

2 lat temu w Holandii aresztowano rosyjskiego hakera Władimira Drinkmana. Rządy Stanów Zjednoczonych i Rosji chcą jego ekstradycji. Czeka go kilka lat pobytu w więzieniu. Rosjanina oskarżono o o włamanie do kilkunastu sieci sklepów, systemów obsługujących płatności i firm finansowych, w których zdobył informacje o 160 milionach kart kredytowych i debetowych. Mówi się, że to największe cyberprzestępstwo na tle finansowym w Stanach Zjednoczonych. Holenderskie dochodzenie ujawniło, że hakarzy działali od 2007 roku i spowodowali straty na 300 milionów euro. Obok Drinkmana oskarżono 4 osoby – trzech Rosjan i Ukrainca.

W Moskwie sąd skazał braci za wykorzystanie trojana Carberp do kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Skazani rozprzestrzeniali wirusa i uzyskiwali nieautoryzowany dostęp do komputerów użytkowników oraz kont bankowych. Kontrując komputery, hakerzy przelewali pieniądze na spreparowane konta. Bracia działali przynajmniej pół roku i w tym czasie przywłaszczyli około 3, 6 miliona dolarów. Decyzją sądu pierwszy haker spędzi w więzieniu 5 lat, drugi 8. Dochodzenie zainicjował jeden z największych rosyjskich banków i prowadzone było przez rosyjską cyberpolicję z pomocą ekspertów z Holandii i Kanady. Młodszy z braci był już wcześniej poszukiwany za oszustwa związane z nieruchomościami.

Carder.su, jedna z największych cyberorganizacji przestępczych straciła ważnego członka. W kwietniu Cameron Harrison, aka. Kilobit został zatrzymany przez policję i postawiony w stan oskarżenia. Przyznał się do winy. Wg prokuratury, Harrison dołączył do gangu 6 lat temu i pełnił w nim ważną rolę – kradł numery kart płatniczych i pomagał sprzedać informacje o nich. Straty oszacowano na 50 milionów dolarów. W 2012 władze rozbiły gang i zatrzymały 55 osób. Harrison może trafić do więzienia na 20 lat. Prawdopodobnie, będzie musiał również zadośćuczynić za szkody.

W stanie Nebraska w miejscowości Lincoln sąd rejonowy oskarżył 9 osób o zainfekowanie tysięcy komputerów szkodliwym programem o nazwie ZeuS. Dwójkę hakerów – Ukraińcy Jurij Konowalenko i Jewchen Kulibaba oskarżono również o oszustwa komputerowe i kradzież tożsamości oraz danych z kont bankowych. Obydwóch ekstradowano z Wielkiej Brytanii. Dochodzenie prowadziła policja amerykańska, brytyjska, holenderska i ukraińska. Aresztowanym grozi do 40 lat pozbawienia wolności.

Amerykańskie władze aresztowały dziewięciu członków grupy cyberprzestępczej. Oskarżono ich o kradzieży 2,1 miliona dolarów w banku Barclays przy użyciu specjalnego urządzenia KVM. Ten sprzęt umożliwia dostęp do wielu komputerów. Wg prokuratorów urządzenie KVM i specjalny modem zainstalował w sieci komputerowej banku jeden z zatrzymanych, których był tam zatrudniony jako zewnętrzny konsultant ds. technicznych. Tym samym gang zdobył dostęp do bankowych komputerów, ale również do całej, wewnętrznej sieci i informacji znajdującej się w niej. Nieautoryzowane transakcje wykonywano w hotelu, nieopodal banku. Przestępcy skradzione pieniądze wydali na drogą biżuterię, zegarki firmy Rolex i inne wartościowe dobra. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *