Media News
serwery rack 1

Jaki serwer sprawdzi się w przypadku małej i średniej firmy?

Zakup serwera do firmy wiąże się niejednokrotnie z dużym wydatkiem. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego typu serwera dla działalności, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim, najrozsądniejszym rozwiązaniem okaże się konsultacja ze specjalistami z branży IT. To właśnie oni są w stanie pomóc nam przy wyborze odpowiedniej jednostki serwerowej gwarantując przy tym, że wszystko będzie działać bez zarzutu.

W poniższym wpisie skupimy się przede wszystkim na wyborze serwera dla małego i średniego przedsiębiorstwa. Duże korporacje rządzą się przeważnie swoimi prawami i tam sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.

Zadania serwera w firmie

Z reguły, serwery w mniejszych i średnich przedsiębiorstwach służą wyłącznie do wymiany danych między stanowiskami komputerowymi, podłączonymi do sieci. Co za tym idzie, najważniejszym zadaniem dla serwera jest sprawna obsługa bazy danych i szybkość w wymianie poszczególnych dokumentów. Dzięki serwerom fizycznym możemy być pewni, że w przypadku problemu na dużą skalę, nasze dane nie ulegną skasowaniu, jak to może się zdarzyć w serwerach wirtualnych.

Oprócz zarządzania bazą, urządzenia te powinny obsługiwać również pocztę e-mail oraz pełnić rolę serwera WWW, dopuszczającego użytkowników do internetu. Wiemy doskonale, że mniejsze i średnie firmy nie dysponują budżetem pozwalającym na zakup drukarki pod każde stanowisko komputerowe. Jest to nieopłacalne i niepraktyczne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się podłączenie jednej drukarki do serwera i korzystanie z niej przez wszystkich użytkowników sieci.

Nawet w przypadku awarii którejś z jednostek komputerowych w firmie, serwery tworzą ich kopie zapasowe. Pozwala to chronić dane przed utratą.

2727 serwery rack 2

Jaki typ i parametry serwera wybrać?

Zarówno w małej, jak i średniej firmie warto mieć serwer o dużej mocy obliczeniowej. Parametry są kluczowe w kontekście wyboru, jednak wcześniej warto skupić się na typie obudowy serwera. Wyróżniamy dwa główne rodzaje obudów, a mianowicie serwer rack oraz tower. Pierwszy z nich jest wizualnie mniejszy, jednak to tylko pozory. Standardowe obudowy rack należy wkładać do specjalnych szaf serwerowych, a te zajmują już trochę więcej miejsca. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość umieszczenia w szafie większej liczby serwerów, w przypadku niewystarczającej ich ilości. Takiego rozwiązania nie możemy zastosować w kwestii serwera tower, który wyglądem bardzo przypomina zwykły komputer stacjonarny.

Odnośnie parametrów, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup sprzętu z dużą prędkością i pojemnością dysku twardego. Aktualnie, największą popularnością cieszą się dyski SSD, które łączone przez złącze SATA 3 gwarantują transfer danych do 600MB/s. Kluczowy w kwestii pracy serwera jest również procesor. Jego wysokie taktowanie oraz ilość rdzeni także decydują o prędkości przesyłu danych oraz o ogólnym działaniu całej sieci. Ważna jest również duża ilość pamięci RAM.

Przykład popularnego serwera Rack

Polecanym przez wielu serwerem jest model Dell R540 Silver 4210R 16GB 480GB SSD H330 1x495W 3Y. Jednostka o strukturze rack z renomowanej i długo będącej na rynku marki Dell cechuje się procesorem Intel Xeon Silver 4210R o taktowaniu 2,4GHz na każdym z czterech rdzeni.

Wbudowany dysk SSD o pojemności 480GB w zupełności wystarczy do zadań w małej firmie, a opcja zainstalowania dodatkowych siedmiu dysków w podstawowej konfiguracji również jest możliwa. Serwer wyposażony jest dodatkowo w kartę sieciową, 16GB pamięci RAM osobny zasilacz. 

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *