Media News
agencja hr sopot

Pokazujemy, jak wygląda współpraca z agencją HR w Sopocie

Coraz więcej trójmiejskich, w tym sopockich firm rozważa nawiązanie współpracy z profesjonalną agencją HR. Powód jest oczywisty: ogromne trudności ze znalezieniem pracowników, przeciągające się procesy rekrutacyjne oraz nieuzasadniony wzrost kosztów zatrudnienia. Jeśli dostrzegasz te problemy w Twoim biznesie, to wyraźny znak, że pora pomyśleć o skorzystaniu z pomocy ekspertów. W naszym artykule wyjaśniamy, jak wygląda współpraca z agencją HR w Sopocie, co pozwoli Ci zorientować się, czego możesz oczekiwać od wybranego partnera.

Poznanie potrzeb klienta

Współpraca z każdą profesjonalną agencją HR w Sopocie czy w dowolnym innym mieście zawsze zaczyna się od omówienia oczekiwań przedsiębiorcy względem firmy rekrutacyjnej. Pierwsze spotkanie (w dobie pandemii można je odbyć online) jest w całości poświęcone poznaniu potrzeb klienta agencji. Specjaliści mogą wypytać dosłownie o wszystko, co tylko pozwoli im zaproponować najlepiej dopasowane rozwiązania rekrutacyjne.

Kluczową kwestią jest przedstawienie przez przedsiębiorcę swoich oczekiwań względem przyszłych pracowników. Na tej podstawie specjaliści HR tworzą profil idealnego kandydata. Będzie on używany na etapie rekrutacji w celu wstępnego wyselekcjonowania osób starających się o pracę, a następnie wybrania spośród nich tych, które zostaną rekomendowane do zatrudnienia.

Na podstawie wywiadu z klientem agencja HR opracuje też wstępną strategię rekrutacyjną. W grę wchodzą takie rozwiązania, jak:

  • outsourcing procesów rekrutacyjnych – czyli kompleksowe zaopiekowanie się procesem rekrutacji przez specjalistów agencji, co jest bardzo komfortowe z punktu widzenia przedsiębiorcy, ponieważ zwalnia go z obowiązku osobistego angażowania się w poszukiwanie pracowników;
  • budowanie zewnętrznych zespołów – sytuacja kadrowa przedsiębiorstwa może wskazywać na to, że korzystniejsze dla klienta byłoby zbudowanie zewnętrznego zespołu w ramach outsourcingu, niż zwiększanie zatrudnienie poprzez tworzenie nowych etatów. Ta strategia dobrze sprawdza się np. w firmach informatycznych, które chętnie korzystają z outsourcingu IT, ale też w przedsiębiorstwach zatrudniających pracowników sezonowych;
  • headhunting – jest to ekskluzywna usługa rekrutacyjna, co nie oznacza, że mogą z niej skorzystać tylko największe i najbardziej majętne firmy. Headhunting stosuje się w celu pozyskania wyjątkowo cennych pracowników, którzy nie zgłaszają się do standardowego procesu rekrutacyjnego lub aktualnie nie poszukują pracy. Zadaniem headhuntera jest dotarcie do takich osób własnymi kanałami i zaoferowanie im pracy w imieniu klienta.

Większość przedsiębiorców decyduje się na pierwszą strategię, dlatego w dalszej części artykułu przyjrzymy się kolejnym etapom współpracy z agencją HR w Sopocie w zakresie outsourcingu procesów rekrutacyjnych.

Rozpoczęcie rekrutacji

Agencja przejmując wszystkie obowiązki rekrutacyjne od klienta dba o nawet najmniejsze szczegóły mogące zadecydować o sukcesie kampanii uzupełniania wolnych etatów. Tworzy i publikuje ogłoszenia na wybranych portalach oraz w mediach branżowych, a następnie przyjmuje podania od zainteresowanych kandydatów i analizuje ich treść.

Tym samym agencja HR bierze na swoje barki wszystkie obowiązki, które są bardzo czasochłonne i na dłuższą metę również męczące. To dostateczny powód, aby planując pozyskanie większej liczby pracowników skorzystać z pomocy specjalistów.

Selekcja kandydatów i rozmowy kwalifikacyjne

Po przeanalizowaniu wszystkich podań specjaliści agencji HR weryfikują jeszcze prawdziwość podanych danych oraz zapraszają osoby wpisujące się w profil idealnego kandydata na rozmowy kwalifikacyjne. Jak widać także na tym polu przedsiębiorca może zdać się na fachowość swojego partnera.

Rozmowy kwalifikacyjne są ostatnim momentem na to, aby rzetelnie ocenić kompetencje wstępnie wybranych kandydatów. Dlatego powinna je przeprowadzać osoba mająca bardzo duże doświadczenie w rekrutacji, umiejąca prawidłowo interpretować zachowanie rozmówcy, zadająca odpowiednie pytania. Celem jest przecież zminimalizowanie ryzyka zatrudnienia przez klienta osób, które niekoniecznie sprawdzą się na danym stanowisku.

Zakończenie rekrutacji

Na podstawie przeprowadzonych rozmów kwalifikacyjnych agencja HR wytypuje osoby, które wpisują się w profil idealnego kandydata i zarekomenduje je swojemu klientowi do obsadzenia wolnych etatów. Dopiero na tym etapie następuje rozliczenie usługi. Przedsiębiorca może również skorzystać ze wsparcia agencji w zakresie negocjowania indywidualnych warunków zatrudnienia z przyszłymi pracownikami.

Wybierając agencję HR w Sopocie do obsługi Twojej firmy kieruj się przede wszystkim zakresem jej usług oraz opiniami dotychczasowych klientów. Najlepiej ocenianą firmą rekrutacyjną w Trójmieście jest Verita HR, którą rekomenduje aż 97% klientów biznesowych oraz 90% zatrudnionych za jej pośrednictwem pracowników. Z aktualną ofertą Verita HR możesz się zapoznać na stronie https://veritahr.com/sopot/firma-hr/.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *