Media News
Co to jest atak DDoS i jak chronić przed nim firmę

Co to jest atak DDoS i jak chronić przed nim firmę?

Ataki typu DDoS są jednymi z najczęściej występujących ataków hakerskich. Trudne do wykrycia, atakują systemy sieciowe, aby zająć wszystkie dostępne zasoby i uniemożliwić poprawne działanie narzędzi firmy. Jak niwelować ryzyko ataku DDoS w swojej firmie?

Internet dla firm to obecnie niezbędne narzędzie pracy. Aktualnie najbardziej popularnym rozwiązaniem jest światłowód. Najlepszą przepustowość osiąga zwłaszcza łącze symetryczne, które zapewnia taką samą prędkość pobierania i wysyłania danych. Korzystanie z Internetu w firmie bez odpowiednich zabezpieczeń sieci i edukacji pracowników w zakresie bezpieczeństwa może zwiększać ryzyko wystąpienia ataków hakerskich., Mogą one bowiem prowadzić do utraty danych, a w konsekwencji – do poważnych strat finansowych. Jedną z odmian takich ataków jest DDOS. Czym jest i jak można ochronić przed nim firmę?

Jak wygląda atak DDOS?

Atak typu DDOS (z ang. distributed denial of service – rozproszona odmowa usługi) to atak hakerski na system komputerowy lub usługi (np. serwera www lub serwera poczty) przeprowadzany z wielu komputerów jednocześnie. Powoduje on zajęcie wszystkich dostępnych zasobów przez zasypanie ofiary dużą liczbą fałszywych zapytań. W ramach DDOS generowany jest ruch sieciowy, z którym nie radzi sobie infrastruktura atakowanego. Skutkiem ataku DDOS jest brak możliwości skorzystania z Internetu lub usługi firmy. Na atak najbardziej narażony jest Internet dla firm, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią ochronę. Przy ataku DDOS hakerzy przejmują zwykle wszystkie komputery stacjonarne, laptopy, smartfony, a także inne urządzenia podłączone do Internetu, które nie są zabezpieczone za pomocą programu antywirusowego.

Powodem ataku DDOS jest najczęściej odwrócenie uwagi właścicieli firm od wielu innych ataków. Gdy są oni zajęci naprawą działania Internetu lub serwera, dochodzi do wpuszczenia do takiego serwera lub komputerów programów infekujących. Skutkiem tego jest przejęcie kont pracowników i kradzież tożsamości oraz ważnych danych.

Sposoby ochrony przed atakiem DDOS

Aby zmniejszyć ryzyko ataku DDOS, należy zainstalować programy antywirusowe, które ochronią wszystkie komputery, jak i całą sieć. Powinny to być programy działające na wielu płaszczyznach, a więc te, które mają zaporę ogniową, filtr wirusów oraz zapewniają nadzór nad danymi pod kątem phisingu. Aby ochronić firmę przed atakami kluczowy jest wybór usługi ANTY-DDoS, która zapobiega atakom DDoS i atakom wolumetrycznym DDoS. Tylko w takim przypadku można się uchronić przed zaawansowanymi atakami przeprowadzanymi przez doświadczonych hakerów.

ANTY-DDoS – Twoja ochrona w sieci

Na ataki DDoS najczęściej narażone są firmy z branż finansowych, platformy e-commerce, usługi IT i transportowe, a także zakłady produkcyjne oraz instytucje administracji publicznej. Około 70% ataków DDoS maskuje inne ataki sieciowe, co ma na celu odwrócenie uwagi od głównego ataku na zasoby firmy, a ponad 24% powoduje całkowitą niedostępność usług. Aby ochronić dane firmy i zapewnić jej ciągłość działania, warto niwelować ryzyko ataku zanim do niego dojdzie. INEA ANTY-DDoS to ochrona przed atakami DDoS polegająca na analizie ruchu na IP sieci oraz eliminacja pakietów będących atakiem na łącze firmy. To również ochrona w formie czasowej blokady ruchu do Internetu na zaatakowanym IP sieci, do czasu ustąpienia ataku DDoS. Rozwiązanie jest dostępne w kilku wariantach: czyszczenie ruchu do poziomu 5 Gbps lub do poziomu 60 Gbps z ochroną przed dużymi atakami DDoS. Opcja trzecia, najbardziej zaawansowana, zakłada czyszczenie do poziomu 60 Gbps i ochronę przed atakami w opcji „na żądanie” firmy.   

Backup danych zgodny ze złotą zasadą

Skuteczną ochronę przed atakami DDOS, jeśli chodzi o Internet dla firm, zapewnia także backup danych. Dzięki tej usłudze możliwe jest szybkie odzyskanie zabezpieczonych danych, utraconych w związku z cyberatakiem. Złota zasada backupu mówi, aby wykonać przynajmniej 3 kopie zapasowe danych, przechowywać je na co najmniej 2 różnych serwerach, w tym 1 z nich poza siedzibą firmy. U popularnego operatora INEA można skorzystać z backupu od 200 do 4000 GB danych przy nieograniczonej liczbie użytkowników, komputerów, serwerów oraz telefonów. Dane przesyłane są do serwerów INEA Data Center na podstawie ustalonego harmonogramu (np. raz na dobę), a różne metody szyfrowania zapewniają ich bezpieczeństwo. Dzięki backupowi w INEA nie trzeba się już martwić o swoje dane. Przechowywanie danych poza siedzibą firmy i solidne zabezpieczenia odstraszają hakerów przed działaniami ukierunkowanymi na kradzież cennych informacji i paraliż działalności w sieci wielu firm.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *