Media News
cyfryzacja w firmie transportowej

Jak technologia mobilna wpływa na świat transportu i logistyki?

Nowoczesne technologie na stałe zagościły w naszym życiu. Relacje międzyludzkie, zakupy czy hobby – w tym wszystkim mogą nam pomóc innowacyjne rozwiązania. Według analizy dokonanej przez firmę Frost&Sullivan, już w 2020 r. około 80 miliardów urządzeń (smartfony, sprzęty AGD itd.) było połączonych z siecią. Znaczenie technologii jest szczególnie ważne w biznesie transportowym, w którym optymalizacja kosztów i procesów jest kluczowa dla dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. W przypadku przedsiębiorstw z tego sektora, sztuczna inteligencja jest niezwykle przydatna podczas m.in. planowania tras oraz monitorowania czasu pracy kierowców.

Zarządzanie flotą jest jednym z najważniejszych obszarów w działalności firm transportowych oraz logistycznych. To właśnie dzięki sprawnie funkcjonującej flocie możliwe jest efektywne realizowanie zleceń oraz dostarczanie niezbędnych materiałów na teren hali magazynowej czy produkcyjnej. W poprzednich latach zarządzanie flotą było realizowane głównie za pomocą tradycyjnych systemów GPS.

Obecnie na rynku transportowym i logistycznym panuje tendencja do instalacji niezbędnego oprogramowania na smartfonach, co jest rozwiązaniem znacznie tańszym (smartfony są już powszechnie dostępne na rynku). Poza tym urządzenia mobilne pozwalają np. na komunikację między firmą a kierowcą oraz korzystanie z internetu. Aplikacje zainstalowane na smartfonach umożliwiają też analizę danych (np. rejestrowanie czasu pracy kierowców czy liczbę przejechanych kilometrów). Wzrastające zainteresowanie technologiami mobilnymi jest jednym z elementów koncepcji Transportu 4.0. dotyczącej stosowania nowoczesnych rozwiązań w branży transportowej.

Trendy panujące w transporcie i logistyce korelują z procesami zachodzącymi na całym świecie. Zgodnie z analizami przeprowadzonymi przez firmę Trading Platforms, w 2020 roku łączna wartość rynku aplikacji mobilnych na świecie wzrosła o ponad 25 miliardów dolarów. Z kolei obroty z tytułu sprzedaży poprzez najpopularniejsze platformy dla aplikacji mobilnych (Google Play, Apple App Strore) wyniosły około 111 miliardów dolarów, co stanowiło wzrost o około jedną trzecią w porównaniu do poprzedniego roku.

Wykorzystanie nowoczesnego oprogramowania w działalności firmy transportowej na przykładzie systemu WEBFLEET

Już teraz na polskim i zagranicznym rynku istnieją systemy telematyczne, które znacząco usprawniają zarządzania firmą. Jednym z takich rozwiązań jest WEBFLEET od Webfleet Solutions, czyli działające w chmurze kompleksowe oprogramowanie, które pozwala na efektywne zarządzanie firmą transportową. System WEBFLEET pozwala m.in. na:

  • monitorowanie aktualnej lokalizacji pojazdów, co umożliwia optymalizację trasy z uwzględnieniem np. warunków pogodowych czy aktualnych potrzeb firmy,
  • zdalny kontakt z kierowcami w celu szybkiej wymiany niezbędnych informacji,
  • analizę opłacalności poszczególnych zleceń,
  • poprawę stylu jazdy i monitorowanie czasu pracy kierowców.

Nowoczesna technologia może w znaczący sposób poprawić funkcjonowanie firmy transportowej. Oczywiście, nie można opierać działalności całej organizacji wyłącznie na nowinkach technologicznych, ważne jest także doświadczenie w biznesie, znajomość branży oraz umiejętność podejmowania rozsądnych i długofalowych decyzji. Odpowiednie narzędzia, tj. WEBFLEET od Webfleet Solutions, mogą jednak w znaczący sposób zoptymalizować wiele procesów związanych z realizacją zleceń.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *