Media News
zamyslony-czlowiek-koronawirus

Skutki uboczne i konsekwecje koronawirusa

Bez wątpienia nie tak wyobrażaliśmy sobie początek wiosny. Mocne uderzenie tak niespodziewanego zjawiska, jakim jest pandemia koronawirusa spowodowała, że niemal cały świat stanął w miejscu, nie widząc właściwie, co począć i gdzie poszukiwać ratunku.

Medialny koronawirus

Medialne zainteresowanie i zintensyfikowany przemiał wszelkich informacji z liczbą nowych przypadków zarażenia, złowrogich informacji na temat upadającej gospodarki i blokad w niemal każdym aspekcia życia, to temat numer jeden. Właściwie nie pozostało wiele miejsca dla informacji, które nie dotyczą obecnej sytuacji. Przytłaczający zalew nie sprzyja pozytywnemu myśleniu i coraz trudniej przychodzi nam wyobrażanie sobie przyszłości w kontekście następnych miesięcy. Myśli się z dnia na dzień, bo pojutrze może być jedną wielką niewiadomą. W niespełna dwa miesiące byt setek tysięcy ludzi stanął pod jednym wielkim znakiem zapytania, bo redukcje etatów to jedyne rozsądne wyjście w obliczu możliwego upadku całej firmy.

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne przedsiębiorcy świadczący usługi nie mogą wykonywać swoich zawodów i tym samym są pozbawieni jakiegokolwiek źródła dochodu. Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek część gospodarki, która nie została bezpośrednio dotknięta lub poważnie narażona.

Gospodarka w odwrocie

Historia dowodzi, że gospodarka, jak zawsze, podniesie się z kolan i wróci do normy. Z pewnością będzie to wymagało czasu, na pewno nie każdy przedsiębiorca to przetrwa, a niewielka część przeżyje okres najlepszego prosperity. Znacznie większym problemem może okazać się pokłosie pandemii związane z brakiem zaufania, unikania miejsc publicznych i całkowite wyłącznie się z życia towarzyskiego w obawie przed zarażeniem się czymkolwiek. Reagowanie strachem jest naturalną reakcją, ponieważ tak to przeważnie bywa, kiedy mamy do czynienia z nieznanym, a do tego bojowo nastawionym wrogiem. Boimy się o siebie, ale też o swoich bliskich.

Wielu ekspertów uważa, że obecna sytuacja bardzo mocno przyczyni się do ogromnych zmian w życiu społecznym. Z jednej strony pragniemy wyjść na długo wyczekiwany spacer i zobaczyć sztukę w teatrze, czekamy na normalność. Niemniej, z drugiej strony, obawy związane z przebywaniem w większej grupie mogą skutecznie odwieść nas od tego pomysłu, kiedy już zostaną zniesione wszelkie ograniczenia.

Pewnym jest, że pandemia koronawirusa odmieniła naszą rzeczywistość, a część tych zmian pozostanie z nami jeszcze na długo po wynalezieniu skutecznej szczepionki. Niezależnie jednak od sytuacji, warto pamiętać, że media lubią i potrafią spędzić sen z powiek, rozdmuchując informacje w taki sposób, aby wzbudzić sensację oraz chroniczny niepokój. Warto pamiętać, że dobre informacje nie sprzedają się tak fantastycznie jak te dramatyczne, a pandemia zdarza się raz na kilkaset lat i w związku z tym, warto ten czas wykorzystać kreatywnie i twórczo.

Tagi:

O autorze

Podobne artykuł

2 komentarze

  1. Anna M 29 czerwca, 2021 w 6:33 am

    Mam wrażenie, że wielu rzeczy jeszcze na temat skutków koronawirusa nie wiemy. Dopiero jak sprawa mocno przycichnie, a wszystko wróci do względnej normy, będziemy wstanie cokolwiek wyrokować. Na razie to takie chodzenie po omacku. Jak dla mnie najmocniej odczują to dzieciaki, którym przyszło żyć w tych niestandardowych czasach. Na pewno warto pomyśleć o pewnym wsparciu i działaniu w kierunku psychologicznym bo to zdecydowanie najważniejsze sfera, która ucierpiała.

  2. Kornel 29 czerwca, 2021 w 10:24 am

    No niestety… nadal wszyscy odczuwamy pandemię, mimo że są szczepienia i obostrzenia trochę się luzują. Ciekawe na ile, tak realnie to wszystko z nami zostanie. Moim zdaniem, skutki ekonomiczne mogą się dopiero zacząć tak naprawdę… Nie wiadomo co jeszcze nam życie przyniesie. No ale miejmy nadzieje że kiedyś będziemy to wspominać jako odległe wydarzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *