Media News
ceny poszly w gore

91% Polaków uważa, że ceny poszły w górę

91% Polaków w wieku 18-65 lat twierdzi, że ceny w ostatnim czasie skoczyły w górę. Dotyczy to przede wszystkim żywności, benzyny, opłat za mieszkanie, gastronomii i materiałów budowlanych. Według Polaków, głównymi przyczynami wysokich cen jest chęć przedsiębiorców do odrobienia strat po pandemii. Obwiniają także politykę gospodarczą rządu oraz niestabilną sytuację gospodarczą po pandemii. Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia, Polacy znacznie ograniczyli wydatki poprzez wybór tańszych produktów lub usług albo rezygnację z nich.

63% respondentów twierdzi, że ceny bardzo poszły w górę, a 28% uważa, że ceny „trochę” się zwiększyły. 81% badanych uważa, że ceny w ciągu kolejnych miesięcy nadal będą rosnąć. Odsetek ten jest wyższy (86%) w przypadku respondentów z najmłodszej grupy wiekowej (18-24) oraz z wykształceniem wyższym.

fot. www.arc.com.pl

Jak wynika z badania, Polacy uważają, że główną przyczyną wzrostu cen jest chęć przedsiębiorców do odrobienia strat po pandemii (61%). Tak uważają przede wszystkim osoby po 35-tym roku życia (65%). Młodsi respondenci zaś (18-24) najczęściej jako przyczynę wskazują politykę gospodarczą rządu (62%).

Wzrost cen dotyczy przede wszystkim żywności, benzyny, opłat za mieszkanie, gastronomii i materiałów budowlanych. Ponad połowa badanych uważa, że podrożały również usługi gastronomiczne. Według badanych, zwiększyły się także ceny noclegów, usług fryzjerskich oraz kosmetycznych. Co więcej, Polacy zwracają również uwagę na wzrost cen usług medycznych (30%) czy odzieży oraz obuwia (28%).

fot. www.arc.com.pl

Jak Polacy radzą sobie z podwyżką cen?

Jak wynika z badania, Polacy starają się obniżać swoje wydatki. Ponad połowa respondentów wybiera tańsze produkty i usługi. 39% badanych ogranicza konsumpcję oraz korzystanie z niektórych usług. 16% z nich planuje szukać dodatkowej pracy, a 14% chce poszukać nowej, lepiej płatnej pracy. 7% respondentów zaś planuje iść do pracodawcy po podwyżkę.

fot. www.arc.com.pl

Szukanie dodatkowej pracy jest dużo częściej wskazywane przez osoby z najmłodszych badanych grup wiekowych (18-24 i 25-34 lata) – 25% i 23% przedstawicieli tych grup zamierza poszukać dodatkowego źródła zarobku. Z kolei ograniczenie konsumpcji najbardziej jest popularne wśród osób z najstarszej badanej grupy wiekowej (45-65 lat).

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI w okresie 24.06 – 1.07.2021 na próbie N=1014, reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próby populacji Polaków w wieku 18-65 lat. 

Czytaj również: https://medianews.com.pl/badania/tandem-media-co-trzeci-polski-internauta-slucha-podcastow/
https://medianews.com.pl/badania/badanie-imas-polacy-coraz-chetniej-siegaja-po-zamienniki-miesa/

źródło: www.arc.com.pl

fot. www.unsplash.com

O autorze

Podobne artykuł

1 Komentarz

  1. Adam 2 sierpnia, 2021 w 11:53 am

    Oj widać wzrosty cen i to gołym okiem. Teraz na to zebrało się raczej kilka różnych czynnikow, ale trzeba przyznać że w Polsce polityka miała bardzo duży wpływ na to i już od wielu lat. No cóż, już mamy kryzys, który przez najbliższy czas może się pogłębiać i to przez dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *