Media News
tvn

Sejm uchwalił ustawę Lex TVN. O co chodzi?

W środę 11 sierpnia 2021 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji (potocznie zwaną Lex TVN). Za przyjęciem tejże ustawy głosowało 228 posłów, przeciw było 216. Ustawa trafi do Senatu.

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 223 posłów partii PiS i posłowie Kukiz’15 – Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk. A także pięcioro posłów Porozumienia: Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Anna Dąbrowska-Banaszek i Mieczysław Baszko. Za przyjęciem ustawy głosowali również posłowie niezrzeszeni, a mianowicie Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.

Przeciwko nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zagłosowało 216 posłów. Byli to posłowie KO, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050 oraz pięcioro posłów Porozumienia: Stanisław Bukowiec, Jarosław Gowin, Iwona Michałek, Magdalena Sroka i Michał Wypij i Stanisław Tyszka z Kukiz’15. Przeciwko noweli głosowali również posłowie koła Polskie Sprawy: Zbigniew Girzyński, Andrzej Sośnierz i Paweł Szramka i Agnieszka Ścigaj. 

Nie głosowało trzech posłów PiS: Violetta Porowska, Marek Wesoły i Marek Zagórski, dwóch posłów Konfederacji: Konrad Berkowicz, Grzegorz Braun i Marek Sowa z KO.

Wstrzymało się dziewięcioro posłów Konfederacji i jeden poseł PiS – Andrzej Gut-Mostowy.

Podczas wczorajszego posiedzenia sejmu wydawało się, że obrady zostaną odroczone do września. Jednakże marszałek sejmu Elżbieta Witek zarządziła reasumpcję głosowania.

Teraz projekt trafi do Senatu, w którym większość ma opozycja. Najbliższe posiedzenie izby wyższej parlamentu zaplanowano na 8 i 9 września.

LEX TVN – o co chodzi?

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji (potocznie zwana lex TVN) dotyczy przyznawania koncesji mediom, które należą do zagranicznego kapitału. Będą mogły nadawać tylko takie media, w których udział zagranicznego kapitału nie przekracza 49 procent. Mogą to być również firmy, które mają siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a więc Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

Nowelizacja tejże ustawy uderza głównie w stację TVN (stąd nazwa lex TVN), ponieważ właścicielem jest amerykańska grupa Discovery.

Czytaj również: https://medianews.com.pl/internet/netflix-zmienia-ceny-w-polsce-ile-kosztuja-pakiety-pakiet-premium/
Tagi:

O autorze

Podobne artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *